logo

Charaktetistika Wing Tsun

Wing Tsun (někdy též Wing Chun, Ving Tsun) je v prvé řadě sebeobrana. 

WT učí využít sílu protivníka a použít ji proti němu.

WT není založeno na fyzické síle nebo akrobatických dovednostech, a proto dovoluje i fyzicky slabším jedincům se ubránit.

WT sebeobranné pohyby jsou odvozeny z taktilních reflexů, které jsou mechanické a přímo reagují na útok oponenta. Timto způsobem není WT vázano na optické manipulace, které by mohly oklamat protivníka.

WT může být naučeno a využito v boji poměrně rychle.

WT uspokojuje poptávku ,,přiměřené síly“ (přiměřená sebeobrana), a proto je vhodné pro použití v různých bezpečnostních složkách (policie, armáda atd).

WT je komplexní bojový system. Jeho význam není v dokonalém stylu, ale v totalně revolučním konceptu!

Formy

Formy jsou odvozeny ze základního přirozeného rozsahu pohybů, které byly sjednoceny pro účely sebeobrany a také jsou brány na vědomí jako techniky na přispění relaxace celeho těla, meditace a pocitu dobreho zdraví.

Jednodušeji řečeno, ve formách cvičíme techniky a jejich kombinace, které používáme v boji. Zároven‘ se učíme stabilnímu postoji, správnému držení těla, správnému dýchání. Cvičení forem je určitým druhem psychické relaxace a fyzickým strečinkem.

Lat Sao (sparring)

Cílem WT je u každého jedince rozvinout bojové schopnosti. V Lat Sao se student učí beze strachu čelit v boji jeden na jednoho. Může si vyzkoušet své znalosti bez strachu ze zranění a zároven‘ se zdokonalovat. Což dělá Lat Sao nejvýznamější a motivační částí WT. Během treninku WT jsou údery, kopy atd vedeny s lehkým kontaktem, v chráničích a tím minimalizujeme riziko zranění.

CHi Sao (lepící ruce)

Wing Tsun je jediné bojové umění, které obsahuje jedinečné cvičení taktilních (hmatových) reflexů, které jsou dány smyslem hmatu (dotek, tlak). Chi Sao obranné reflexy dokáží reagovat okamžitě a mechanicky na útok oponenta. Takto jsou vždy přesné a vhodné pro danou situaci.

Chi Sao reflexy jsou daleko rychlejší než reakce na vizualní vjem a proto dovolují WT studentovi se bránit i poslepu.

Chi Sao je jako lepidlo sjednocující počet jednoduchých pohybů a srozumitelných kombinací, které nejsou určené předem, ale reagují na potřeby dané situace.

Bez Chi Sao by WT obsahovalo jen několik jednoduchych technických částí, to Chi Sao je pravou duší WT!!

Trénink úderů a kopů na lapách

Pomocí tréninku na lapách zlepšujeme náš postřeh, sílu, rychlost, koordinaci pohybů a přesnost.

Díky lapám, můžeme vést naše údery a kopy s maximalní silou.

Trenink na zlepšení fyzické kondice

Někdo zastává názor, že díky skvělým technikám WT není třeba síly a dobré fyzické kondice. My si toto nemyslíme. Dobrou fyzickou kondici potřebujeme nejen pro boj samotný, ale i pro normální plnohodnotný život. Zároven‘ maximalně využíváme sílu při našich úderech a kopech.

4 Wing Tsun principy:

Pokud je cesta volná, jdi vpřed!

Pokud není cesta volná, nalep se a kontroluj!

Pokud je protivník silnější, poddej se a obteč s úderem dopředu!

Pokud protivník ustupuje, následuj ho!

5 Vzdáleností v boji:

V reálnem boji neexistují pravidla fair play!! Proto ve WT klademe velký důraz na trénink, který je veden na všech 5 vzdáleností, které jsou částí bojové situace.

Boj na dosah nohou

Boj na dosah rukou

Boj s koleny a lokty

Držení, porazy a přehozy

Boj na zemi

Wing Tsun začíná právě tam, kde většina bojových umění končí: bojem na krátkou vzdálenost!!!